Jubileusz 20-lecia istnienia Bractwa św. Józefa w naszej parafii został uroczyście uczczony podczas corocznego spotkania opłatkowego. W tych podniosłych chwilach, przeżywanych 19 stycznia, obok naszych „Braci Józefów”, uczestniczyły Bractwa „Józefowe”: z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Groblach; z par. MBNP oraz par. św. Barbary w Tarnobrzegu; a także z par. św. Józefa w Rzeszowie, skąd Bracia przybyli wraz ze swoim proboszczem – ks. Waldemarem Dopartem.

    Tradycyjnie wspólny opłatek rozpoczęła Msza święta, sprawowana o godz. 18.00 w naszym Sanktuarium. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Kazimierz Hara – opiekun naszego parafialnego Bractwa. Po zakończonej liturgii, w uroczystym przemarszu, ze śpiewem na ustach, wszyscy uczestnicy spotkania, wraz z kapłanami, udali się do świeżo odrestaurowanej sali w Oratorium św. Józefa. Tam, po modlitwie, odczytaniu fragmentu Pisma Świętego i odśpiewaniu kolędy, nastąpiło wspólne przełamanie się opłatkiem, okraszone oczywiście szczerymi i serdecznymi życzeniami. Dodatkowo smaczne potrawy, a przede wszystkim jubileuszowy tort, mile uraczyły każde podniebienie. Uśmiechy na twarzach wizualnie odzwierciedlały radość, która niewątpliwie towarzyszyła we wszystkich męskich sercach.

Obejrzyj galerię zdjęć.

    W Niedzielę Chrztu Pańskiego 18-osobowa grupa kolędników misyjnych z naszej parafii, wraz z s. Barbarą, uczestniczyła w diecezjalnym spotkaniu grup kolędników misyjnych w Radomyślu nad Sanem. Nasze dzieci i młodzież, zaangażowane w misyjne dzieła, wybrały się do Radomyskiego Sanktuarium, aby spotkać się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron diecezji, podobnie zaangażowanych na rzecz misji. Jednocześnie polecali w modlitwie, tych wszystkich naszych parafian, którzy otworzyli przed nimi drzwi swoich domów oraz swoje serca.

    Spotkanie rozpoczęła msza święta, koncelebrowana przez ks. bpa Edwarda Frankowskiego wraz z kapłanami, a której przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

„Przykazanie miłości Boga i bliźniego każe nam dzielić się skarbem wiary z innymi i w ten sposób troszczyć się o ich zbawienie. Dobrze, że taką misję podejmują dzisiaj nasi najmłodsi diecezjanie” - mówił na rozpoczęcie Eucharystii biskup sandomierski.

    Po zakończonej mszy św. dzieci i młodzież z grup kolędniczych wspólnie kolędowały w świątyni a następnie przemaszerowały w barwnym korowodzie misyjnym. Spotkanie zakończyła wspólna agapa.

Obejrzyj galerię zdjęć.

    26 grudnia, na mszy św. o godz. 12.00, nastąpiło w naszej świątyni uroczyste rozesłanie kolędników misyjnych. Siedem pięcioosobowych grup, z Bożym błogosławieństwem, wyruszyło, aby w ciągu trzech dni odwiedzić naszych parafian, kwestując przy tym na bardzo szczytny cel, tj placówkę misyjną w Boliwii, gdzie posługują siostry służebniczki dębickie. Poprosiliśmy s. Barbarę Żydek, posługującą w naszej wspólnocie parafialnej, a jednocześnie główną organizatorkę kolędy misyjnej przy naszej parafii o przybliżenie charakteru i celu kolędowania.

    „Chcąc powiedzieć chociaż trochę o Boliwii najlepiej byłoby zaprosić Was, Kochani, do zajrzenia do niżej podanych linków – one bowiem pomagają nam „podglądnąć” nasze Siostry misjonarki, które już ponad 25 lat posługują w tym zakątku świata. Więcej tam dzisiaj „sióstr tubylczych” niż Polek, ale to dla nas wielka radość.

    Inicjatywa Kolędy Misyjnej w naszej parafii na rzecz konkretnej placówki w Boliwii -  szkoły w Cochabamba – to nasza maleńka kropelka w morzu potrzeb, a jednocześnie przejaw wielkiego serca wielu ludzi dobrej woli. Myśl o tym, ufam, zrodziła się z Bożego natchnienia i owoce, którymi możemy się dzisiaj cieszyć są potwierdzeniem, że Bóg pobłogosławił nasz trud. Wielkie i radosne zaangażowanie sporej grupy dzieci i młodzieży, których nie zniechęcał deszcz i fakt, że nie każde drzwi stawały przed nimi otworem sprawił, że bardziej zapamiętaliśmy gościnność i serdeczność tych, którzy nas przyjęli. Kolędnicy nieśli Dobrą Nowinę o narodzinach Bożego Syna, dzieląc się troską o działalność misyjną Kościoła. W ten sposób mogliśmy wszyscy poczuć szczególną wspólnotę Ludu Bożego. Jeśli obejrzycie zdjęcia i przeczytacie choćby krótką relację z tego, co dzieje się w tamtej części świata być może da wam Bóg tę łaskę, że doświadczycie w swoim sercu Bożej radości i dumy – tak wiele dobra tam się dzieje. Ja osobiście, gdy patrzę na zaangażowanie chrześcijan w tamtym rejonie doznaję zawstydzenia a jednocześnie zyskuję nowy zapał i inspiracje do tego, by ewangelizować.

https://bdnp.pl/zyczenia-swiateczne-dla-przyjaciol-misji/

https://bdnp.pl/dziekujemy-muchas-gracias/

https://bdnp.pl/misje/placowki-misyjne/

https://bdnp.pl/okolicznosciowe-spotkania-w-cochabamba/

    Zapraszam do odwiedzania również naszej strony https://bdnp.pl/sluzebniczki/ - w ten sposób łatwiej będzie włączyć się w ten nurt służby dzieciom, ubogim i chorym, poczuć ducha bł. Edmunda i otworzyć się na działanie Ducha Świętego w swoim życiu.” - relacjonowała s. M. Barbara Żydek – służebniczka dębicka.

Obejrzyj galerię zdjęć.

    Wydarzenia, które opisywane są w Ewangeliach, znane są chrześcijanom na całym świecie. Na kanwie tych, dotyczących narodzenia Zbawiciela, opierają się przedstawienia zwane jasełkami. Twórcą i pomysłodawcą jasełek uznaje się św. Franciszka z Asyżu. To właśnie Biedaczyna z tego niewielkiego włoskiego miasta w XIII wieku pierwszy raz wdrożył prawdziwy żłóbek do liturgii Bożego Narodzenia i dokonał próby rekonstrukcji wydarzeń z Betlejem. W wieku XV, za pośrednictwem Franciszkanów, jasełka dotarły do Polski i do dnia dzisiejszego cieszą się ogromną popularnością.

    W tym roku ten teatralny spektakl został przedstawiony w naszym Sanktuarium. Jasełka zostały odegrane dwukrotnie: bezpośrednio przed Pasterką Bożonarodzeniową oraz w I Dzień Świąt Bożego Narodzenia, tuż przed południem.

    Inscenizacja rozpoczęła się od sceny z raju, w której Adam i Ewa, skuszeni przez Szatana, zerwali i skosztowali owocu z zakazanego drzewa. W konsekwencji grzechu nieposłuszeństwa Bogu zmuszeni byli opuścić ogród Eden. Następnie na scenie pojawiły się trzy niewiasty z zapalonymi świecami, ubrane w kolorach: niebieskim, zielonym i czerwonym. Symbolizowały one trzy cnoty Boskie. Po czym anioł z nieba przywołał tych, którym nie zabrakło wiary, nadziei i miłości, tj. prostych pastuszków, wypasających swoje owieczki. Objawienie się anioła zaprowadziło ich do betlejemskiej szopki. Z racji tegorocznego Wielkiego Jubileuszu Niepodległościowego w naszym kraju, w kolejnej scenie, pojawiła się niewiasta, ubrana w biało czerwone barwy. Personifikowała ona naszą Ojczyznę – Polskę, przedstawiając obok aniołów i pasterzy swoich dzielnych żołnierzy, o wolność walczących i również Boże Narodzenie obchodzących. W kolejnym akcie widzowie mogli zachwycać się pięknym tańcem, w wykonaniu grupy aniołków, po czym na kościelnej estradzie pojawili się Józef z Maryją, trzymającą na swoich rękach Dzieciątko Jezus. Swoje dary mogli wówczas złożyć: pastuszkowie, żołnierze oraz Trzej królowie. Wspólny taniec przyjaźni, wykołysany przy akompaniamencie pieśni „Przekażmy sobie znak pokoju”, zakończył jasełkową inscenizację.

    Wielki ładunek dramatyczności, wplecione elementy patriotyczne i radosne sceny Betlejemskiej nocy, pozwalały głębiej uczestniczyć w tajemnicy Bożego Narodzenia. Atrakcyjność przedstawienia podnosił dobór i sposób przedstawienia postaci uczestniczących w poszczególnych scenach. Takiej urokliwości dodał choćby aspekt, iż samego małego Jezusa, zagrał prawdziwy „mały aktor”.

Obejrzyj galerię zdjęć.

    W IV niedzielę Adwentu, kiedy zapadł zmierzch, wspólnota oazy młodzieżowej, zrzeszona przy naszej parafii, zgromadziła się na wspólnej Wigilii. Do specjalnie ustrojonej świątecznie sali, w Oratorium św. Józefa, prowadziło młodzież „Światełko Betlejemskie”.

    Duchowym aspektem, wprowadzającym w odpowiedni nastrój chwili, były odczytane fragmenty z Pisma Świętego oraz wyśpiewane: Psalm, Kantyk Zachariasza i tradycyjne kolędy. Szczególnego ciepła wydarzeniu nadały wzajemnie składane sobie życzenia i szczere uściski. Nadzwyczaj wyraźnie dało się wyczuć otwartość na słowa drugiego człowieka, a zwłaszcza na te, płynące od samego Boga. Błogosławieństwo Dzieciątka Jezus zapewne dogłębnie przeniknęło młode serca, stęsknione adwentowym wyczekiwaniem przyjścia Pana.

    Wspólny, suto zastawiony stół, dopełnił atmosfery jedności, radości, pokoju.

Obejrzyj galerię zdjęć.

Copyright © 2012. All Rights Reserved.