Tegoroczne obchody, Dnia Patrona Gimnazjum nr 1 w Nisku, doskonale wkomponowały się w obchodzoną przez cały Kościół Powszechny, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński - Patron Szkoły, wszystko bowiem postawił w swoim życiu na Maryję.

    Ceremonia rozpoczęła się mszą świętą, celebrowaną o godz. 9.00 w naszym Sanktuarium przez księdza Proboszcza Kazimierza oraz ks. Adriana, który skierował do zgromadzonych "Słowo Boże".

"Przyszło mu kierować Polskim Kościołem w niezwykle trudnych czasach. Wielka miłość do Maryi stała jednak u podstaw jego głębokiej wiary i mężnej obrony Kościoła nie cofającej się przed niczym oraz obrony godności człowieka i szacunku dla Ojczyzny." - wołał katecheta, podkreślając wielkie znaczenie Prymasa Tysiąclecia w historii naszego narodu.

    Tuż po zakończonej Eucharystii rozpoczęła się część artystyczna, w której wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele. Odwzorowano w niej sceny z życia ks. Kardynała, poczynając od chrztu świętego; poprzez Jego heroiczną służbę dla Boga i kraju; na odejściu z tego świata kończąc. Kolejne akty sceniczne były przeplatane ujmującym śpiewem w wykonaniu uczniowskiego chóru oraz p. organisty. Spektakl ukazał silnie maryjny charakter prymasowskiego kapłaństwa. Moment, w którym kardynał Wyszyński składał Śluby Jasnogórskie przed "Jasnogórską Panią" zaszczepił szczególną aktywnością wszystkich pozostałych. Każdy, mając uniesioną rękę ku górze na znak ślubowania, wypowiadał przyrzeczenie skierowane do Królowej Polski.

    Wyśpiewany przez młodzież, z mocą i radością hymn ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży - "Błogosławieni miłosierni", zakończył wspólne świętowanie.

Obejrzy galerię zdjęć.

Copyright © 2012. All Rights Reserved.